על הייעוץ

ייעוץ כלכלי למשפחה הוא מונח שעל פניו נשמע גדול. נושא כבד. התחושה הרווחת בקרב האדם הממוצע היא שייעוץ כלכלי מיועד רק לאנשים הנזקקים לכך, אנשים הנקלעים לקשיים כלכליים, מועדים לפורענות בכל נושא הקשור לכספים, דבר המביא למחשבות שליליות כאשר אדם מן המניין נתקל במושג הזה. אך לא כך הוא הדבר – מעבר לכך, האדם הממוצע אולי אינו יהיה מודע לכך, אך גם הוא נזקק לייעוץ כלכלי, אפילו שהוא נוטה לחשוב להיפך. הרבה נוטים לייחס חשיבות שלילית מופרזת למונח כל כך פשוט בתחום כל כך חיוני לנו. אל לנו לזלזל באינטליגנציה של עצמנו כדי שלא ניפול בפח השאננות בקלות יתרה.

“לי זה לא יקרה”? תחשבו בשנית.

הייעוץ מתמקד ב-5 נושאים:

  • התנהלות שוטפת – בתחום זה אנו מתמקדים למעשה במאזן היומיומי של מצבה הכלכלי של המשפחה. התנהלות שוטפת משמעה סקירה מקרוב על ההכנסות אל מול ההוצאות היומיות, חודשיות ושנתיות של המשפחה מבחינת הרגלי הוצאות, מחייה, ודברים שבני המשפחה מוציאים עליהם את כספם על בסיס קבוע, וכן הסקת מסקנות מהמשתמע מכך על מנת להגדיל את תקציב המשפחה. אנו נצטרך לבנות תקציב משפחתי שיישאר כמה שיותר מאוזן, ונבנה תכנית על מנת לנהל את תקציב המשפחה בצורה המבוקרת והיעילה ביותר. בתחום התנהלותי זה ובניהול התקציב המשפחתי – נפעל ביחד על מנת לצמצם הוצאות מיותרות על ידי קביעת סדר עדיפויות משפחתי, תוך כדי התחשבות בעובדה שייתכנו הוצאות בלתי מתוכננות שישפיעו ישירות על תקציב המשפחה. בהתנהלות השוטפת, למעשה, אנו נפעל על מנת לצאת מהאוברדרפט בצורה הבטוחה ביותר.
  • דיור – תחום זה נוכל לתקוף מכמה זוויות אפשריות – החל מאם מדובר בזוג צעיר שרוצה לקחת משכנתא לדירה הראשונה כמשפחה ובנייה כמשפחה חדשה לכל דבר, דרך שדרוג רמת הדיור הנוכחית של משפחה, מעבר למקום חדש עם רמת חיים יותר גבוהה (מבלי להיכנס לחריגות), קניית נכסי דיור לילדים אשר מעוניינים לעבור לגור לבד, וכו’. מכיוון שתחום הדיור הוא תחום שבו ישנה נטייה להוציא המון כסף, דבר המשפיע ישירות על תקציב המשפחה ועל ההתנהלות הכלכלית של המשפחה – אנו נעניק לנושא זה משקל כבד בתהליך הייעוץ.
  • היערכות לסיכונים – בתחום זה אנו נעריך סיכונים אשר יכולים לקרות למשפחה כפועל יוצא מחיי היומיום. מקרי מוות, מצב סיעודי וכן מצבי אובדן כושר עבודה אצל אחד מהצדדים המפרנסים את המשפחה, דבר שמשפיע באופן ישיר על ההתנהלות הכלכלית של המשפחה, הם רק חלקים מהדברים שיכולים לקרות בחיי היומיום, ויש להתחשב בהם בכל מקרה! בתחום זה נבחן עד כמה המשפחה מוכנה כלכלית למצבים שכאלו, ואפשרויות שניתן לעשות במקרים שכאלו על מנת לגבות את מצבה הכלכלי של המשפחה, מבלי להזניח פרטים כגון כספי ביטוח וכו’, וגם כאשר אחד הצדדים המפרנסים כבר אינו יוכל לפרנס את המשפחה. נושא זה חשוב מאוד מכיוון שתפקידו כולו הוא להגן על המשפחה בשעת טלטלה עצומה ואסון.
  • מימוש יעדים לטווח בינוני וארוך – תחום זה נועד כולו על מנת לתכנן מטרות, יעדים, ומועד הגשמתם עבור המשפחה. ביחד אנו נקבע סדר עדיפויות משפחתי על מנת לקבוע מה הכי נחוץ למשפחה בצורה שהכי תועיל כלכלית, וכן נקבע מועדים על מנת להגיע לאותם יעדים רצויים בתחום היגיוני אך משביע רצון. תוכנית ארוכת טווח תועיל מאוד להתנהלות הכלכלית של המשפחה בכך שהיא תוכל לגרום לבני המשפחה להיות ממוקדים ביעדים שהצבנו, תוך כדי התחשבות מלאה בסדרי העדיפויות אשר נקבעו בתהליך הייעוץ. דבר שכזה מונע את האפשרות להתפזר ולהוציא כספים אשר לא בהכרח נחוצים ויכולים רק לפגוע בהתנהלות הכלכלית של המשפחה.
  • התנהלות כלכלית – נושא זה נועד על מנת להקנות למשפחה את הכלים הנכונים להתמודדות כלכלית מול כל נושא שעולה לסדר היום בהתנהלות היומיומית של המשפחה. בנושא זה נתמקד בהכוונה הנכונה למשפחה על מנת לנהל תקציב משפחתי בריא כלכלית ולחיות באיזון. התנהלות נכונה שכזו, תשפיע באופן כללי על המשפחה לטובה בכל מובן שהוא. הקניית השיטות הללו יעזרו למשפחה להתקיים באופן מאוזן כלכלית גם לאחר תהליך הייעוץ, ובזה ניגע בחלק הזה של תהליך הייעוץ.

בדף הבא, תהליך ייעוץ כלכלת המשפחה, נסקור בפירוט את התהליך החשוב אותו נעבור ביחד, וכן את השאלות הנלוות בדרך כלל כאשר אנו נתקלים במונח “ייעוץ כלכלי למשפחה”.

אם יש לכם שאלה כלשהי בנושא, אתם יותר ממוזמנים ליצור עמי קשר!