נורות אדומים

נורות אדומים

תרבות כלכלת המשפחה בישראל מובילה משפחות לפנות לקבלת יעוץ רק לאחר שנקלעו למשבר כלכלי חמור.

ומתי משפחה נקלעת למשבר כלכלי?  לרוב זה   מתבטא כשהמשפחה לוקה בחוסר איזון תקציבי, קרי ההוצאות המשפחה גדולות בהרבה על ההכנסות ועל מנת לממן את אותן הוצאות  המשפחה מתחייבת  להלוואות רבות ותוך זמן לא רב נקלעת לחובות כבדים ופועל יוצא מכך הוא  חוסר היכולת של המשפחה להתמודד עם המצב שכן בשלב כלשהו אין ביכולתה להחזיר את ההלוואות והמשפחה עומדת לפתחו של משבר פיננסי שאין ביכולתה להתמודד איתו.

ואמנם רק לאחר שהבנק או חברות האשראי סגרו למשפחה את האשראי או לאחר שהמשפחה קיבלה מכתבי התראה מהבנק או מעורך דין או  יותר חמור מכך בוצע עיקול לחשבונות הבנק וכרטיסי אשראי וננקטו הליכים בביתי משפט וההוצאה לפועל, רק אז מבינה המשפחה כי אין לה ברירה אלא לפנות ליועץ כלכלי על מנת שיסייע לה לצאת מהבור.

זה השלב בו  המשפחה מבינה כי אינה יכולה להתמודד לבד עם ההתנהלות הכלכלית שלה ובצר לה  פונה לקבל ייעוץ ואימון כלכלי בתקווה שזה יושיע אותה.

במרבית המקרים היועץ, לאחר בחינת מצבה הכלכלי והפיננסי, יגלה כי מצבה הכלכלי של המשפחה יותר גרוע ממה שהמשפחה חשבה ותיארה ותפקידו יהיה להוביל את המשפחה לשינוי התנהלות כלכלית ובניית תכנית הבראה..

תהליך זה אינו קל. היא משמעותית, כואבת  ומחייבת לשינויי דפוסי התנהלות כלכלית  לכל בני המשפחה אך היא קרוב לוודאי תמנע מהמשפחה את ההידרדרות הכלכלית ותוביל אותה לצמיחה כלכלית והגשמת יעדים.

היה ניתן למנוע את ההידרדרות הכלכלית עוד קודם לכן אם המשפחה היתה ערה לסימנים המעידים על התנהלות כלכלית לא נכונה כגון: ביצוע רכישות רבות בתשלומים או בהקפה, הגדלת מסגרת האשראי לצורך מימון הצריכה השוטפת. לקיחת הלוואות רבות ומגורמים שונים לצורך גלגול הלוואות קודמות,  החזר משכנתה גבוה וחונק שאינו מותאם להכנסות המשפחה, חוסר שליטה בהוצאות.

אם אתם מזהים כי אחד מהסימנים האלה מוכר לכם זה הזמן לעצור ולבצע חישוב מסלול מחדש בכל הנוגע להתנהלות הכלכלית של המשפחה שלכם ןלקבוע עם  יועץ מקצועי לכלכלת המשפחה שיעזור לכם לעלות על פסי הצמיחה הנכונים.

לכן הקדימו את המאוחר ופנו אל יועץ לכלכלת המשפחה כי זו תהיה ההשקעה הכי טובה שלכם.

נכתב ע"י גיל יהלום,         טל: 052-6704282  דוא"ל: gil@simnet.co.il , www.3pinot.co.il

יועץ כלכלי למשפחות ועסקים  וחבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל