אילמות פיננסית

אפשר לצאת מנקודת מוצא כי לכולם ברור כי כלכלת המשפחה אינה מתנהלת מעצמה. מסתבר כי רוב המשפחות חיות בעולם שלדעתם אמור ה"עסק" הנקרא הבית להתנהל באופן עצמאי ללא שליטת בני המשפחה .

המשפחה עורכת רכישות ומוציאה כספים על קניות נעשות ללא כל בקרה ובסוף החודש היא מופתעת בכל פעם מחדש איך הוצאו יותר כספים ממה שיכלה להרשות לעצמה וכתוצאה מכך המשפחה נזקקת לעזרה- קרי לקיחת הלוואות לכסות על ההוצאה העודפת. ומה עושים? פונים לבנק (שמאד שמח לתת ומעודד את הצורך) לכיסוי רמת החיים שמנהלת המשפחה מבלי אפילו להבין כיצד נוצר המצב.

יוצא כי יש  מכנה משותף למשפחות שמגיעות למשבר פיננסי –   המשותף הוא שרובם המוחלט של המשפחות אינן מודעות כלל למשמעות של הכסף בכלכלת הבית. כלומר שורש הבעיה אינו בחוסר ניהול מסודר של הכנסות והוצאות אלא בתפיסתם לגבי כסף שגורם ליחס שלהן לכסף וניהול התקציב.

אנו קראים לכך "אילמות פיננסית". זהו נושא שלא מדברים עליו, ולמה? כי זהו נושא שלא נוח לדבר עליו, לא נעים, לא נקי ואפילו מלוכלך. נושא שיכול לגרום למתחים אז למה להעלות אותו בכלל? לכן אין שיח בנושא לא בין בני הזוג, לא בין ההורים לילדים ובכלל זהו טאבו שאין לדבר עליו.

כך מתחתנים בני זוג מבלי להבין את הרצונות והשאיפות הכלכליות של האחד את השני, וכך הם מגדלים את ילדיהם מבלי לנהל בינם ובין עצמם ועם ילדיהם שום שיח כלכלי או פיננסי.

ומהי התוצאה של חוסר השיח?  נוצר בסיס לחינוך או בעצם "חוסר חינוך" בנושא החשוב כל כך של ניהול כלכלת המשפחה, בחשיבות הרבה של משמעות הכסף וניהול הוצאות והכנסות בצורה מיטבית.

גישה זו של אילמות פיננסית גידלה דורות על דורות של משפחות ללא  כלים והבנה בסיסיים על דרך ניהול החיים הכלכליים. ואנו רואים זאת עם גידול האשראי הצרכני שצומח משנה לשנה.

הצעד ראשון לשיפור המצב הקיים הוא בשינוי הגישה. ושינוי הגישה הוא לנהל שיח ולהבין שצריך לדבר ולחנך להתנהלות כלכלית נכונה.

ישנם כלים רבים לעשות זאת כשהמומלץ מבניהם הוא  בליווי על ידי יועץ מקצועי לכלכלת המשפחה שידריך וילווה את המשפחה לשינוי בהתנהלות הכלכלית.

איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל מאגדת יועצים מיומנים ומקצועיים ופרוסה בכל רחבי הארץ ומקיפה את כל המגזרים.

נכתב ע"י גיל יהלום,         טל: 052-6704282  דוא"ל: gil@simnet.co.il

יועץ לכלכלת המשפחה וחבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל

אהבת? עזור לאחרים ושתף

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדין
שתפו בפינאינטרסט

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן